Stresi Yönetmek Mümkün Mü?

Herhangi bir durumun taleplerinin onlarla başa çıkma becerimizi aştığını fark ettiğimizde stress yaşarız, ve control altına alamadığımız stress hepimizin zaman zaman fiziksel, sosyal ve psikolojik durumunu etkileyebilir. Bu durumda, stresle baş edebilmenin 2 yolu vardır:

 

  • Durumun taleplerini azaltmak
  • Durumun değiştiremeyeceğimiz tarafları ile alakalı başa çıkma teknikleri geliştirmek.

 

Çoğumuz bu ihtiyaçların farkındayız aslında, fakat bu yollarda uygulayabileceğimiz stratejileri bilmiyoruz. Bu sebeple ilk olarak durumun taleplerini azaltmak veya durumun değiştiremeyeceğimiz tarafları ile ilgili başa çıkmak için uygulayabileceğiniz stratejileri paylaşmak istiyorum.

 

1)Durumuun taleplerini azaltmak için uygulayabilecekleriniz

-Stresi meydana getiren düşüncelerinizi değerlendirin: stresiniz yanlış düşünceleriniz tarafından mı ortaya çıkıyor yoksa sizden gerçekçi olmayan beklentilerin varlığıyla mı ilgili?

-Eğer stresli durumun içinde bulunmak öncelikleriniz arasında değilse oradan çıkın; öncelikleriniz arasında ise bu durumun içinde bulunmanın bedellerini düşünün.

-Durumu tamamen değiştiremiyorsanız üzerinde kontrolünüzün olduğu kısımları değerlendirin

-Başkaları ile ilgili oluşan stresi çözmek için açık ve net bir biçimde iletişim kurun. Karşınızdaki kişiyle konuştuğunuz süre içerisinde mümkün olduğu kadar kararlı ve nazik olmaya çalışın.

-Stres yaratan durumun ana sebebine odaklanın, başkalarının davranışlarını kötüye yormayın ve kişilerle ortak plan çizmek için çabalayıp ortak çözüm üzerinde uzlaşın.

-Kendi önceliklerinizi belirleyin, hatta bazen bunları bir kağıda yasmak hepsini bir arada görmek için güzel bir yöntem olabiliyor.

-Önceliklerinize göre sınırlarınızı belirleyin, ve etrafınızdaki kişilere bunu göstermekten çekinmeyin.

 

2)Değiştiremeyeceğiniz Stres Yaratan Faktörlerle Başa Çıkma

-Stresi kabullenin. Kısa sürede değişmesi beklenen ve tepki göstereceğiniz birşey olarak değil, bunun yerine durumu uyum sağlamaaya çalışabileceğiniz birşey olarak düşünün.

-Strese karşı kendinizi koruyabileceğiniz durumlar yaratmaya çalışın. Örneğin, stress faktöründen zaman zaman uzaklaştığınızdan emin olun ve stress faktörü dışında kendinizi mutlu edecek aktivitelerin sayısını arttırın.