Hedeflerine Ulaşmakta Zorluk Çekenlerden Misiniz?

Hiç düşündünüz mü hedeflerime neden ulaşamıyorum diye? Cevabınız ‘evet’ ise bu yazı tam da size göre!

Çoğumuz amaçlarımız uğruna verdiği uğraşlar üzerinde tekrar tekrar çabalayan kişileri takdir eder, bir şekilde başarılı olacaklarına inanırız. Fakat zaman zaman bu çabayı tekrarlaran kişiler aynı hataları yaptıklarını ve bu yüzden amaçlarına ulaşamadıklarını göremezler.

İyi haber geliyor! Bu döngüden kurtulmanın en en en önemli yolu amaçlarınıza giden yolu değiştirmeniz. Peki ama nasıl mı? Yapılan 3 büyük hata ve  çözümleri geliyor!

  • Çok Fazla Hedefe Sahip Olmak:

Çok net bir şekilde söyleyebilirim ki beyniniz o ‘amaçlar listesi’nden hoşalnmıyor! Kendinize 10’larca hedef belirlemek yerine hedeflerinizi tek tek seçin. Kendiniz için en önemli 1 veya 2 hedefi belirleyip öncelikli olarak onlar için uğraş verin.

 

  • Belirsiz ve Net Olmayan Hedefler

Örneğin ‘İnsanlara karşı daha kibar ol’ şeklinde belirlenen bir hedef tam netlik içermemekte ve beyne belirli sinyalleri vermemektedir. Bunun yerine ‘kitap yaz’ gibi bir hedef daha net ifadeler içerdiği için hedefin ulaşılabilirliği artmaktadır.

 

  • Süreç Yerine Sonuca Odaklanmak

Maddeler arasında en en en önemli olarak görülebilecek hata bu! Örneğin kilo vermeye odaklanmış birinin hedefini ’70 kilodan 50 kiloya inmek’ olarak belirlediğini düşünün. Kişi sonucu bir an önce görmek istiyor, ancak hedefini basamaklara böldüğünde süreci daha da benimsemiş olacaktır. Her ulaştığı basamakta başarı duygusunu daha da yoğun yaşayacak ve bu kişinin en büyük hedefe daha da kanalize olmasını sağlayacaktır.