Değişiklik Yapmaya Hazır Mısınız?

Hepimiz hayatımızda ufak ve/veya büyük değişimler yapmaya çalışırız. Zaman zaman kolay olan bu değişimler çoğu zaman sancılı ve zor olabilir. Unutmayın ki değişim zordur. Ancak hiçbir koşulda imkansız değildir! Eğer siz de değişim isteğinizle stres yaşamak yerine değişikliği tamamıyla control altına almak istiyorsanız aşağıdaki 10 mükemmel strateji tam size göre demektir. Ne mi bu stratejiler?

 

  • Değiştirmek istediğiniz davranışınızı bölün. Davranışı kendi içinde alt davranışlara bölerek üzerinde tek tek çalışmak değişim için muazzam bir kolaylık yaratır unutmayın!
  • Değişimin sonuçlarını inceleyin ve gözlem yapın.Tüm ihtimalleri karşılaştırın, hatta bunları yazmak hepsini bir arada görmeniz için daha da sağlıklı olacaktır. Karşılaştırdığınız ihtimaller değişimin sizde pozitif etki bırakacağını gösteriyorsa değişime karşı olan korkunuz azalacaktır.
  • Gerçekçi olun. Bizi en çok korkutan durumlar gerçekliğine inanmadıklaırımızdır, unutmayın. Ne kadar realistik amaçları değişime entegre edersek durum o denli lehimizde olacaktır.
  • Durumun keyfini çıkarın ve kendinizi ödüllendirin. Sonuçlar tabiki önemlidir ancak yürüdüğünüz yol paha biçilmezdir. Değişimin sonucuna ulaşmaya çalışırken yaşadığınız evrelerin keyfini çıkarın, özsaygınızın artması kaçınılmaz olacaktır. Ulaştığınız her küçük amaç sonrası kendinizi ödüllendirmeniz ise değişimin güçlülüğü için harika bir yöntemdir.
  • Zorlaştırmayın, kolaylaştırın. Basit düşünmek her daim değişime olan isteğinizi yüksek tutacaktır, zorlaştırmak ise sadece motivasyonunuzu kırar.
  • Kendinizi problemlere hazırlayın. ‘Hayat bu!’ mottosu herşeydir. Problemler, biz insanların her zaman karşılaşabileceği durumlardır. Bunu kabullenip yine de kafanızı sadece dik tutmaya çalışın, ışık tünelin sonundadır unutmayın.
  • Yavaşlık iyidir. Hızlı yapılan yemeğin tadı nasıl yavan olursa değişimlerinizin de yavaş olanı kıymetlidir. Bu sayede değişim yolunda kendinizde olan değişiklikleri izleme fırsatı bulabilirsiniz.
  • Daha çok bilin, daha iyi olun. Kendi davranışlarınızı fazlaca gözlemler ve bu gözlem sonucunda değişime hangi hareketinizin daha faydalı olduğunuzu görebilirseniz amaçlarınıza daha rahat ulaşır ve daha kalıcı değişimler yaşarsınız.
  • Değişim plan gerektirir. Nelerin yapılacağını ve hangi hareketlerinizin önemli olduğunu belirlemek amaçlarınıza ulaşmada büyük rol oynar. Bu yüzden plan, plan, plan!
  • Küçük değişimler aslında büyüktür. Büyük bir başarını peşinde koşmak size bolca yorar, bunun yerine küçük başarılar elde ederek en büyük hedefe bu şekilde ulaşmaya çalışmanız özgüveninizi yükselteceği gibi motivasyonunuz açısından besleyicidir.