Çiçeklerin Gücü Adına!: Çiçekler İlişki Seçimini Nasıl Etkiler?

Çiçek sevmeyen, görüp de hoşnut olmayan kadın çok az vardır. Buna karşın kadınların çiçekleri bu kadar çok sevmesine anlam veremeyen erkek populasyonu ise oldukça fazla gibi gözüküyor. Özellikle ilişki içerisinde kadının partnerine duyduğu sempatinin anlık da olsa artmasındaki en kolay ve somut yollardan biri olarak görülür çiçek. Sevgililer günü de hazır bu kadar yaklaşmışken kadınların çiçeklere olan bu düşkünlüğünün sebebini ve çiçeklerin olumlu duygularda neden bu kadar etkin olduğunu sizlerle paylaşmak istedim:)

Toplumda, kadınların çiçekleri sevdiğine dair olan genel görüşü araştırmak için çiçekler ve çekicilikle alakalı bir çalışma yapılmış Fransa’da. Açıkçası çok güncel bir konuyu gerçek hayat şartlarında araştırdıkları için de benim çok ilgimi çekti bu araştırma. Çalışma şu şekilde işliyor: Daha önce yine bir sosyal psikoloji araştırmasında araştırmaya katılan kadınların çoğu tarafından ‘çekici’ olarak seçilen bir erkek araştırma ekibi tarafından bir AVM’ye götürülüyor. Ardından bu erkek katılımcıdan, AVM’de dolaşan tam olarak 600 kadının bir kısmına ayakkabıcının önünde, bir kısmına bir kahve dükkanının önünde bir kısmına ise bir çiçekçinin önünde aynı cümle ile telefon numaralarını sorması isteniyor. Araştırmanın sonucu ise oldukça ilginç. Sonuçlara göre erkek tarafından çiçekçinin önünde telefon numarası istenen kadınlar diğer kadınlara oranla telefon numaralarını vermeyi daha çok kabul ediyorlar.

Bu sonucun sebebi araştırılınca ise varılan nokta çiçeklerin kadınların algısını şekillendirebildiği ile alakalı. Ortamda çiçeğin bulunması dahi erkekleri kadınların gözünde daha çekici, daha detaycı ve daha sempatik kılabiliyor. Bunda etkin olan ise öncelikle çiçeklerin taze kokusu ve renklerinin beyinde arttırdığı mutluluk hormonuyla bağdaştırılıyor, kollektif bilinçaltımızın ise kadınların çiçeği romantizmle bağdaştırdığını haliyle karşısındaki kişiye daha pozitif bakmasına sebep olduğunu vurguluyor.

Pratik açıdan bakacak olursak, taze bir çiçeğin bırakacağı etkinin artık daha da çok farkındayız diyebiliriz:)